Metodik prevence
Minimální preventivní program
Školní minimální preventivní program (MPP) je dokument, který má podpořit prevenci rizikového chování žáků. Vychází z metodických doporučení MŠMT.
Hlavním cílem je výchova žáků ke zdravému životnímu stylu, rozvoj jejich osobnostních a sociálních dovedností a prevence projevů rizikového chování. Snažíme se, aby se preventivní výchovně vzdělávací působení stalo neoddělitelnou součástí výuky a života školy. Ve spolupráci se zákonnými zástupci chceme formovat takovou osobnost žáka, která je s ohledem na svůj věk schopná se orientovat v dané problematice, zkoumat ji, ptát se a dělat rozhodnutí.
Primární prevence se prolíná do všech školních i mimoškolních aktivit. Vede žáky ke zdravému sebevědomí, správnému sebehodnocení, stanovení si reálných cílů v životě, ke zvládání stresů, k dovednostem řešit své problémy bez pomoci návykových látek a zlepšuje jejich komunikační dovednosti v různých životních situacích.
Prevence rizikových jevů u žáků zahrnuje především aktivity v následujících oblastech prevence:
- násilí a šikana,
- záškoláctví,
- kriminalita, delikvence, vandalismus,
- užívání návykových látek,
- patologické hráčství,
- poruchy příjmu potravy,
- sebepoškozování,
- rizikové sporty,
- rizikové chování v dopravě,
- ohrožování mravní výchovy mládeže,
- xenofobie, rasismus, antisemitismus,
- syndrom týraných a zneužívaných dětí,
- sekty a jiná sociálně patologická náboženská hnutí,
- rozpoznání a zajištění včasné intervence zejména v případech zanedbání rodičovské péče, domácího násilí, týrání a zneužívání dětí, včetně komerčního sexuálního zneužívání.
ZŠ Luhačovice je jedinou úplnou základní školou na území města a spádovou školou pro okolní vesnice. Je umístěna v centru lázeňského města, v blízkosti autobusového i vlakového nádraží.
Nové kolektivy se tvoří v prvním ročníku, kam nastupují noví žáci z mateřských škol. A posléze v šestém ročníku, kde se po přestupu z okolních vesnických škol (Biskupice, Pozlovice, Dolní Lhota, Horní Lhota, Sehradice, Slopné, Hřivínův Újezd) definitivně tvoří kolektivy pro celý zbytek základní školní docházky.
Naše škola se skládá ze dvou budov – hlavní budova slouží pro žáky 1. – 9. ročníku, polovina budovy bývalých jeslí je určena pro družinu. Velký prostor respiria se využívá pro kulturní a společenské akce školy. Stravování zajišťuje školní jídelna, která je s budovou školy spojena krčkem.
Máme k dispozici sportovní hřiště a dvě tělocvičny přímo u hlavní budovy školy. Pro výuku plavání slouží městská plovárna.
Využíváme speciální učebny - Chemie, Fyzika, Cizí jazyky 1, 2, Hudební výchova, Přírodopis, Výtvarná výchova, Domácnost, Dílny, Informatika 1, 2. Dříve jsme měli učeben více, ale musely se změnit na kmenové třídy, protože jsme přišli o budovu pro 1.stupeň.
Žáci základních škol jsou považováni za jednu z nejohroženějších skupin, co se týče rizikového chování, protože v tomto věku se začínají formovat jejich postoje a návyky. MPP proto má být komplexní, dlouhodobý a interaktivní, aby byl účinný. Zaměřuje se na posílení odolnosti vůči negativním vlivům a rozvoj klíčových kompetencí, jako je komunikace nebo zvládání emocí.
Hlavní roli má třídní učitel, který věnuje pozornost žákům své třídy, registruje signály o eventuálním problému žáka a snaží se hledat příčiny. K tomu mu nejvíce slouží třídnické hodiny, které se konají v každé třídě jednou za dva týdny, TU si ale termín může upravit podle aktuální situace. V případě potřeby komunikuje se členy ŠPP, vedením školy a zákonnými zástupci. Každý problém se řeší individuálně, zcela v zájmu toho konkrétního dítěte.
V případě selhání prevence následuje pohovor se žákem, pokud nedojde k nápravě, jsou informováni zákonní zástupci. Pokud se ani poté situace nezlepší, je svolána výchovná komise (třídní učitel, zákonní zástupci, vedení školy, člen ŠPP). Zákonným zástupcům je doporučen kontakt s odborníky. Pokud ani pak nedojde ke zlepšení, škola uvědomí sociální odbor oddělení péče o dítě nebo Policii ČR podle typu problému.
Cíle minimálního preventivního programu
Dlouhodobé cíle
- Vytvářet pozitivní třídní i školní klima
- Zamezit znakům a projevům šikany
- Vychovávat ke zdravému životnímu stylu
- Vytvářet podmínky pro smysluplné využívání volného času (boj proti nudě)
- Podávat žákům ucelené informace o drogách
- Naučit žáky činit odpovědná rozhodnutí o svém vlastním životě
- Podporovat sociální dovednosti žáků vůči tlaku vrstevnické skupiny
- Připravit žáky na budoucí překonávání překážek
- Nabídnout široké spektrum možností k řešení konfliktů
- Vést žáky k tomu, aby si dokázali vytvořit kvalitní hodnotový žebříček
- Systematicky vzdělávat pedagogické pracovníky
- Zlepšovat komunikační dovednosti ve vztazích učitel – žák, učitel - rodiče
- Prohlubovat spolupráci s rodiči
- Poskytovat poradenské služby a spolupracovat se specializovanými poradenskými zařízeními
Krátkodobé cíle
- zaměřené na pedagogické pracovníky
- podávat aktuální informace a kontakty
- pomoci třídním učitelům 6. ročníku s tvorbou nových kolektivů,
- zaměřené na žáky
- informovat žáky o účincích návykových látek
- nácvik dovednosti říci NE
- zlepšovat vztahy ve třídách i mezi třídami a ročníky
- zapojit žáky do školních i mimoškolních aktivit
- minimalizovat projevy rizikových jevů
- pořádat preventivní programy (přednášky, besedy)
- zaměřené na rodiče
- zlepšit komunikaci s rodiči a zapojit je do aktivit školy
Hlavní roli v preventivním působení hraje třídní učitel a jeho vztah k žákovskému kolektivu. Na prvním stupni má primární prevenci na starosti téměř pouze třídní učitel. Prevence se objevuje v předmětech jako prvouka, přírodopis, český jazyk, pracovní činnosti i tělesná výchova. Do výuky některých předmětů 1. stupně byla zařazena témata – Dopravní výchova, Finanční gramotnost, Chování v mimořádných situacích.
Třídní učitel se snaží navodit příznivé psychosociální klima ve třídě. Zpočátku řeší i prohlubování základních návyků v rámci hygieny a životosprávy. Důležitou částí jeho práce je včasné odhalování specifických poruch učení i chování. Další řešení pak návazně přejímá speciální pedagog, výchovný poradce a školní psycholog. TU zajišťuje všestranný rozvoj osobnosti žáka. Pokouší se včas odhalit eventuální sociopatologické jevy v třídním kolektivu. Navazuje co nejužší spolupráci se zákonnými zástupci.
Po prvních pěti letech školní docházky by děti měly umět: definovat rodinu jako zázemí a útočiště, zvládat rozdíly v komunikaci s dětmi a dospělými, základní sociální dovednosti a zdravotní návyky, chránit se před cizími lidmi, správně si zorganizovat svůj volný čas, rozlišit léky a návykové látky, znát následky užívání návykových látek, a hlavně umět odmítat a prosadit svůj názor bez ohledu na tlak skupiny.
Realizace preventivních akcí na druhém stupni je velmi náročná na koordinaci. Je nutné zajistit návaznost akcí, aby se témata neopakovala, a naopak jiná nebyla zapomenuta. Na druhou stranu musí ŠMP zvažovat, zda nejsou žáci přehlceni informacemi a akcemi.
S tématy z oblasti prevence se pracuje v předmětech:
- VZ (zdravý životní styl, zdravé životní návyky, wellbeing, návykové látky, první pomoc…),
- OV (rodinné vztahy, morálka, právní povědomí, náboženství, mezivrstevnické vztahy, základy finanční, gramotnosti, sebeuvědomování...),
- ČJ (nácvik komunikačních dovedností, úvahy o životě, životopis, hledání životních cílů, mezilidské vztahy, nácvik odolnosti vůči tlaku skupiny při dramatizaci textů, scénkách…),
- P (lidské tělo, vývoj člověka, sexuální výchova, pohlavní choroby, drogy a jejich dopad na lidský organismus, poruchy příjmu potravy, …),
- CH (výroba a účinky návykových látek, léků, vitamínů,),
- D (pozitivní vzory významných osobností historie, zákony, náboženství, negativní okamžiky v dějinách lidstva a jejich dopad, …),
- INF (prevence kyberšikany, zásady bezpečného užívání internetu…),
- Z (národy a rasy…),
- TV (výchova ke sportu a pohybu, relaxace, …),
- VV (práce na téma lidské vztahy, drogy, zdraví, estetické a pěkné prostředí kolem nás…). Kromě toho se žáci pravidelně účastní mnoha přednášek, besed, projekcí a dalších akcí s preventivní tématikou. Od 7. ročníku je zařazen do výuky povinně druhý cizí jazyk – německý. Do některých předmětů byly zařazeny prvky obrany vlasti a chování při mimořádných situacích.
Personální zajištění
Valná část prevence zůstává stále na třídních učitelích. Ti se pokoušejí pracovat s klimatem třídy, diagnostikovat a intervenovat při riziku vzniku sociopatologických jevů a spolupracovat s odborníky na řešení vzniklých problémů. Ve spolupráci se ŠMP a výchovnými poradci se snaží vychovávat žáky k odpovědnosti za zdraví své i ostatních spolužáků, zapojují se do projektů prevence drogových závislostí, konzumace alkoholu, vandalismu, rasismu, násilí, komerčního sexuálního zneužívání, sebepoškozování, záškoláctví, zneužívání sektami, prekriminálního a krimininálního jednání apod. Pracují s národnostními menšinami tak, aby potlačili projevy rasismu a xenofobie. Prohlubují znalosti správné životosprávy v rámci prevence poruch příjmu potravy. Příznivé klima třídy posilují pořádáním třídních akcí typu školní výlety, exkurze, besídky, vycházky apod.
Při opouštění ZŠ by žáci měli umět: pojmenovat základní návykové látky, znát jejich účinky na lidský organismus, orientovat se v problematice závislostí, znát základní právní normy, kontaktní místa pro danou problematiku, odmítat, posilovat své sebevědomí, zaujímat zdravé životní postoje, orientovat se v problematice sexuálního chování, bránit se různým formám násilí, zvládat základní sociální dovednosti, vědět, kde hledat pomoc.
Školní metodik prevence zajišťuje vytvoření a realizaci MPP. Spolupracuje s celým pedagogickým sborem v oblasti primární prevence, seznamuje je s připravovanými akcemi. Aktuální informace jsou sdělovány prostřednictvím Edupage. ŠMP sleduje rizika vzniku eventuálních sociopatologických jevů. Na podnět třídního učitele, rodičů, žáků nebo vedení školy provádí šetření v daném kolektivu. V případě potřeby je k dispozici žákům i rodičům ke společnému řešení vzniklých problémů. Spolupracuje s institucemi a organizacemi působícími v oblasti primární prevence.
Výchovní poradci působí na škole dva. Mgr.Jitka Leblochová se zaměřuje na problematiku volby povolání a poradenství při výběru adekvátní střední školy. Tedy je k dispozici převážně žákům 8. a 9. ročníku. Mgr.Luďka Mejzlíková vyhledává a řeší žáky s problémovým chováním. Konzultuje problémy s příslušnými odbornými pracovišti – PPP, SPC, OSPOD. Speciální pedagožka Mgr. Věra Kreuzziegerová se věnuje žákům se specifickými poruchami vzdělávání. V tomto školním roce máme taky školní psycholožku Mgr. Kateřinu Petříkovou, bohužel pouze jeden den v týdnu.
Ředitel školy sleduje efektivitu prevence rizikového chování a problémy v kontextu celé školy. Vytváří podmínky pro naplňování cílů MPP. Umožňuje odborné vzdělávání ŠMP, výchovných poradců i ostatních pedagogických pracovníků. Zajišťuje vybavení školy materiály pro realizaci MPP. V případě potřeby svolává výchovnou komisi za účasti rodičů, pedagogů a pracovníků orgánů péče o dítě. Řeší problematiku prevence ve spolupráci se zřizovatelem, Policií ČR a městskou policií. Iniciuje opatření k posílení dodržování zákonů směrem k mladistvým na území města.
Základním cílem MPP je vytvořit pro všechny žáky i učitele naší školy takové prostředí, které bude přátelské a bezpečné, v němž bude všem příjemné pobývat.
- Ředitel školy: Mgr. Pavel Kurtin
- Zástupci ředitele: Mgr. Veronika Častulíková, Mgr. Dana Kubíková
- Výchovní poradci: Mgr. Jitka Leblochová, Mgr. Luďka Mejzlíková
- Speciální pedagog: Mgr. Věra Kreuzziegerová
- Školní psycholog: Mgr. Kateřina Petříková
- Školní metodici prevence: Mgr. Denisa Gbelcová, Mgr. Veronika Káňová
Kontakty:
Telefon: 577 131 069
E-mail: vedeni@zsluhacovice.cz
Zpracovaly:
Mgr. Denisa Gbelcová
Mgr. Veronika Káňová