Talent show školní družiny opět nadchl a ohromil. Letošní novinkou byla účast dětí školní družiny z Pozlovic, které jsme mezi sebou rádi přivítali. Pestrý program zahrnoval tance, zpěv, hraní na hudební nástroje, recitaci, talk show, malbu a v neposlední řadě aerobik, který si získal nejvyšší ocenění. Vystoupení byla odměněna velkým potleskem a cenami. Děkujeme všem účastníkům za jejich skvělé výkony.
Lyžařský výcvikový kurz 3. ročníků
Po nepříznivé zimě v předchozím školním roce se letos podařilo uskutečnit i lyžařský výcvikový kurz pro děti z 1. stupně. Kurz proběhl ve dnech 3. 2. - 7. 2. 2025 na svahu v Újezdu u Valašských Klobouk. Absolvovaly ho děti z obou 3. tříd. Z důvodu vyšší nemocnosti v období chřipkové epidemie se nakonec z 33 přihlášených zúčastnilo kurzu 23 odhodlaných malých sportovců, z nichž více jak polovina na lyžích nikdy nestála.
Účastníci byli rozděleni tedy do dvou družstev. Družstvo „lyžařů“, které zdokonalovalo techniku jízdy na lyžích hravou formou pomocí různých cvičení a družstvo „nelyžařů“, které se postupně seznamovalo se začátky lyžařského umu na cvičném svahu s lanem.
Počasí bylo po celý týden mrazivé, ale slunečné, což umocnilo odhodlání a úsilí všech dětí.
Tradiční závody ve slalomu absolvovaly všechny děti. Ti nejrychlejší získali diplomy s čokoládovou medailí.
A my instruktorky měly radost, že to všichni zvládli a je mezi námi zase o něco víc nadšených lyžařů.
Všem rodičům těchto žáků moc děkujeme za podporu dětí!
Výsledky závodů ve slalomu:
1. družstvo chlapci:
- Jakub Štefka
- Tomáš Kořínek
- Tomáš Kudláček
1. družstvo dívky:
- Karolína Semelová
- Lejla Michálková
- Lujza Michálková
2. družstvo chlapci:
- Šimon Gottfried
- Artúr Trakszler
- Vojtěch Kadlčík
2. družstvo dívky:
- Anna Špačková
- Nela Raková
- Lea Šeršeňová
76
Lyžařské závody VSL
Ve čtvrtek 13. února 2025 se konaly závody Valašské sportovní ligy ve sjezdovém lyžování. O pořadatelství se postarala tradičně ZŠ Újezd, která pro závodníky připravila kvalitní obří slalom.
Závodu se účastnilo 8 škol a 32 závodníků. Každou školu reprezentovalo čtyřčlenné družstvo. Dvě děvčata a dva chlapci.
Naši školu reprezentovali: Vanessa Šimíková 9. C, Sára Jandorová 8. A, Jiří Konečný 8. D a Adam Toncar 9. B.
Vyhráli 1. místo v kategorii škol a v kategorii jednotlivců si Vaness přivezla zlatou🥇a Jirka stříbrnou🥈medaili.
Počasí i štěstí závodníkům přálo. Děkujeme a blahopřejeme!
Luha Globe tým úspěšně pokračuje v mezinárodním vědeckém projektu
Naše škola je již od roku 2020 zapojena do vědeckého programu GLOBE, který propojuje studenty, učitele a vědce z celého světa v oblasti přírodních věd. Žáci se v projektu zaměřují na fenologická pozorování stromů v okolí školy, sledují změny v přírodě a sbírají data, která následně sdílí s odbornou komunitou.
Na začátku února se náš Luha Globe tým zúčastnil virtuální studentské konference The Best of GLOBE Europe and Eurasia 2025, která se nesla v duchu oslav 30. výročí programu GLOBE.
Naši žáci zde představili své výsledky podzimního pozorování stromů. Jejich práci hodnotili renomovaní vědci, například Toshka van Eyk z Irska, která ocenila nejen pečlivost a detailní přístup, ale také nadšení a aktivní zapojení žáků. Peter Falcon z NASA (NASA Earth Science Education and Communication Specialist) vyzdvihl význam dlouhodobého sběru dat a podpořil naše studenty v pokračování projektu. Koordinátorům se líbila také detailní fotodokumentace a spolupráce se Základní školou v Olomouci. Pozornost si získalo i krásné prostředí kolem naší školy
Letos se žáci navíc zapojili do další aktivity programu GLOBE – Tree Reporters Challenge. V rámci této výzvy vytvářeli reportáž do GLOBE magazínu a natáčeli video o stromech, které pozorují. Naši žáci odvedli skvělou práci – v konkurenci 11 zemí a 80 videí jsme byli vybráni k prezentaci na výroční konferenci jako jedna ze dvou škol z České republiky.
Tento projekt je pro naše žáky skvělou příležitostí pracovat s reálnými vědeckými daty, rozvíjet kritické myšlení i komunikační dovednosti v mezinárodním prostředí. Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojili.
Geologická olympiáda
V tomto školním roce se žáci naší školy zapojili i do geologické olympiády, kterou organizuje Masarykova univerzita Brno ve spolupráci s Českou geologickou službou, Asociací galerií a muzeí a dalšími organizátory v jednotlivých krajích. Ústředním tématem letošního 9. ročníku Geologické olympiády je „Horniny a voda“.
Geologická olympiáda je vědomostní a dovednostní soutěž pro žáky ZŠ a studenty SŠ. Je to náročná přírodovědná soutěž co do objemu znalostí. Naši žáci se proto scházeli ve škole před vyučováním a o přestávkách, aby se dozvěděli a naučili kvanta nových poznatků z oboru geologie.
Ve školním kole vybírali soutěžící v testu u každé otázky z nabídky jednu správnou odpověď, přičemž se jim za špatné odpovědi odečítaly body.
Do okresního kola postoupili všichni účastnící se žáci naší školy ze třídy IX. A: Antonín Hřib, Sára Chytilová, Tadeáš Karel Máčala, Matěj Moudřík a Ondřej Valerián. Okresní kolo však bylo náročnější. Otázky byly otevřené bez nabídky. Během 30 minut museli soutěžící správně odpovědět na 30 otázek, přičemž některé byly doplněny o nákresy či obrázky. Za každou správnou odpověď získali 2 body, ale za každou špatnou odpověď jim byl odečten 1 bod.
Do krajského kola postupují z 1. místa v okresním kole Tadeáš Karel Máčala, dále Ondřej Valerián ze 3. místa v okresním kole a Matěj Moudřík ze 13. místa v okresním kole. V krajském kole kromě teoretického testu bude navíc praktická část s přírodninami, což znamená pro soutěžící mimo jiné naučit se určovat předložené nerosty a horniny.
Všem postupujícím žákům blahopřejeme a přejeme jim další úspěchy v krajském kole geologické olympiády.
59. ročník Biologické olympiády
V měsíci únoru tohoto školního roku proběhla školní kola dalšího, již 59. ročníku, biologické olympiády, jehož letošním ústředním tématem je „Obrana, aneb jak nebýt sežrán“.
V úvodu studijního textu pro soutěžící je napsáno: Krásná lidská zásada hlásá: „Žít a nechat žít“. Pro vztahy v přírodě však platí spíše zásada: „Sežrat a nebýt sežrán“. Soutěžící se z tohoto studijního textu dozvěděli mnoho zajímavých informací o strategiích a různých mechanismech obrany u rostlin i živočichů, které těmto organismům pomáhají přežít a rozmnožit se. Žáci museli před soutěží nastudovat tento obsáhlý text doplněný obrázky i schématy a naučit se poznávat zadané organismy.
Školní kola opět sestávala ze 3 částí: z testu znalostí, laboratorního úkolu a určení 15 druhů živočichů a 15 druhů rostlin, hub a lišejníků.
Školní kolo BiO kategorie D (žáků 6. – 7. ročníku) proběhlo 4. února 2025. Laboratorní úkol této kategorie se týkal ostnů, trnů a kolců na živých větvičkách rostlin. Na prvních třech místech se postupně umístili žáci: Mikuláš Mlček ze VII. A (1. místo), Vanesa Žmolíková také ze VII. A (2. místo), Štěpánka Mlčková ze VI. D (3. místo). Do okresního kola BiO – D postupují Mikuláš Mlček a Vanesa Žmolíková.
Školní kolo BiO kategorie C (žáků 8. – 9. ročníku) se uskutečnilo 5. února 2025. Jejich laboratorní úkol byl věnován koření. Do okresního kola BiO – C postupují Adam Šimoník z IX. A (1. místo) a Nela Štěpánková z VIII. A (2. místo).
Všem čtyřem postupujícím žákům blahopřejeme a do dalších kol přejeme další úspěchy.
1